شما اینجا هستید مجلهسالم زندگی کنیم مکمل‌های شکلاتی، درمان کننده بیماران مبتلا به دیابت

مکمل‌های شکلاتی، درمان کننده بیماران مبتلا به دیابت

سه شنبه 09 آبان 96       سالم زندگی کنیم
مکمل‌های شکلاتی، درمان کننده بیماران مبتلا به دیابت

شکلات یکی از خوشمزه‌ترین و دلچسب‌ترین خوراکی‌های مورد علاقه انسان‌ها است و تمامی افراد دررده‌های سنی مختلف آن‌ها را مصرف می‌کنند. مصرف شکلات شیرین به میزان زیاد می‌تواند سبب ابتلا به دیابت، آکنه صورت، چاقی و خرابی دندان‌ها شود و کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند از نوع کم شیرین و تلخ شکلات استفاده کنند.
مصرف شکلات فایده‌های زیادی برای بدن دارد؛ از جمله مانع از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و گرفتگی رگ‌ها می‌شود، با ترشح ماده اندروفین از افسردگی جلوگیری می‌کند و خوردن آن شادی آور است، همچنین شکلات باعث دریافت انرژی و تقویت قوای بدنی می‌شود.
اما در جدیدترین پژوهش‌ها دانشمندان دریافتند، ترکیبی در شکلات به نام مونومر اپیکاتچین (epicatechin monomers) می‌تواند باعث تحرک هورمون انسولین دربدن و ترشح آن شود و به این ترتیب از ابتلا به دیابت نوع دو در افراد جلوگیری کند.
از جمله دیگر مزایای ماده مونومر، اثر مثبت آن بر کاهش وزن و چاقی و همینطور مقابله با بالا رفتن قند خون دربیماران دیابتی است.
کارشناسان بر این اساس در نظر دارند نسل جدیدی از دارو‌ها و مکمل‌های درمانی را تولید کنند که درآن‌ها از این ترکیب شکلات استفاده شده است و درسال‌های آینده روانه بازار‌های دارویی جهانی می‌شود.
این یافته حاصل پژوهش محققان دانشگاه بریگهام یانگ آمریکا برروی اثر مونومر شکلات بر کنترل و پیشگیری از بیماری دیابت است.
مونومر‌های موجود در شکلات باعث تولید میتوکندری‌های قوی‌تر در سلول‌های بتا می‌شوند که وظیفه ساخت سلول‌های انرژی زای بدن یا به اختصار ATP را برعهده دارند و به این ترتیب مقدار بیشتری انسولین تولید می‌شود.

کارشناسان اعلام کرده اند در جستجوی راه‌هایی برای کنترل وپیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو از طریق طبیعی و با مواد غذایی هستند تا دیگر بیمار دچار عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو‌ها نشود.
نتایج این پژوهش در مجله بیولوژی مواد مغذی (Nutritional Bio) به چاپ رسیده است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
دیدگاه خود را به عنوان نظر اول ثبت کنید.
به مطلب «مکمل‌های شکلاتی، درمان کننده بیماران مبتلا به دیابت» امتیاز دهید:
 
نقد و بررسی خود را راجع به این مطلب با دیگران به اشتراک بگذارید.
برای ثبت نظر، نیاز است ابتدا به مطلب امتیاز دهید

logo-samandehi