اقدامات ناتلی در مواجه با کرونا

شما اینجا هستید مجلهفروش ویژه و تخفیف ها حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد

حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد

سه شنبه 18 خرداد 95       فروش ویژه و تخفیف ها
حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد

 خداوند متعال در شأن رمضان می‌فرماید: «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن هدی لناس و بینات من الهدی و الفرقان…» ماه رمضان (ماهی است) که در آن برای راهنمایی مردم و بیان راه روشن و هدایت و جدا ساختن حق از باطل، قرآن نازل شده است.


ماه رمضان فرصتِ بازنگری در خويش


انجام اعمال و آداب ماه پر خير و بركت رمضان چون: تهجد و شب زنده‌داری، مراقبت از گوش و چشم و زبان، استغفار كردن، دعا خواندن، ذكر گفتن، تلاوت قرآن، تدبر در آيات، خواندن نمازهای نافله، درک شب‌های قدر و معتكف شدن، انسان را به خويشتن خويش سوق می‌دهد و او را از غفلت و بی‌توجهی نسبت به خود بيرون می‌آورد.
رمضان در لغت از «رمضاء» به معناى شدت حرارت گرفته شده و به معناى سوزانيدن است. چون در اين ماه گناهان انسان بخشيده مى‌شود. رمضان نام يكى از ما‌ه‌هاى قمرى و تنها ماه قمرى است كه نامش در قرآن آمده است.
در اين ماه كتاب‌هاى آسمانى قرآن كريم، انجيل، تورات، صحف و زبور نازل شده است.
اين ماه، در ميان مسلمانان از احترام، اهميت و جايگاه ويژه‌‌‌اى برخوردار و ماه سلوک روحى آنان است و مؤمنان با مقدمه‌سازى و فراهم كردن زمينه‌هاى معنوى در ماه‌‌هاى رجب و شعبان هر سال خود را براى ورود به اين ماه شريف و پربركت آماده مى‌کنند، و با حلول اين ماه با شور و اشتياق و دادن اطعام و افطارى به نيازمندان، شب زنده‌دارى و عبادت، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه، روزه دارى و... روح و جان خود را از سرچشمه فيض الهى سيراب مى‌كنند.
ماه مبارک رمضان به جهت نزول قرآن كريم در آن و ويژگى‌هاى منحصرى كه دارد در ميان ماه‌هاى سال قمرى برترين است. قرآن كريم مى‌فرمايد: «ماه رمضان ماهى است كه قرآن براى هدايت انسان ها در آن نازل شده است.»
انسان افزون بر جنبه مادى و جسمى، داراى بُعد معنوى و روحى هم هست و هر كدام در رسيدن به كمال مطلوب خود، برنامه‌هاى ويژه را نياز دارند، يكى از برنامه‌ها براى تقويت و رشد بُعد معنوى، تقوا و پرهيزگارى است، يعنى اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوى رشد و پرورش دهد و به طهارت و كمال مطلوب برسد، بايد هواى نفس خود را مهار كند و موانع رشد را يكى پس از ديگرى بردارد و خود را سرگرم لذت‌ها و شهوات جسمى نكند. يكى از اعمالى كه در اين راستا مؤثر و مفيد است روزه‌دارى است.
روزه‌دارى روح و روان و قلب و دل و نيز جسم را آرامش داده و باعث سلامتى روح و تندرستى جسم مى‌شود.
امروزه در علم پزشكى و از نظر بهداشت و تندرستى نيز در جاى خود ثابت شده كه روزه‌دارى تأثيرهاى فراوانى بر آرامش روح و روان و سلامتى جسم و بدن دارد، دفع چربى‌‌‌هاى مزاحم، تنظيم فشار، قند خون، و... نمونه آن است.
انسان روزه‌دار در هنگام گرسنگى و تشنگى، فقرا و بينوايان را ياد مى‌كند و در نتيجه به كمک آن‌ها مى شتابد.
سخنان پايانی را به كلام امام علی (ع) زينت می‌دهيم كه فرمودند: در شگفتم از كسی كه برای گمشده خود جار می‌زند و از اين و آن می‌پرسد، در حالی كه خودش را گم كرده و در پی يافتن خود نيست. امام عارفان (ع) در سخنی ديگر می‌فرمايد: هر كس نفس خود را شناخت ديگران را بهتر می‌شناسد و هر كس نسبت به نفس خود جاهل باشد نسبت به ديگران جاهل‌تر است.

بر اساس آنچه گذشت انسان همواره بايد مراقب خويشتن باشد و ماه رمضان و روزه‌داری فرصتی مغتنم برای خودشناسی، خودسازی و مراقبت از خويشتن و تداوم بخشيدن به آن تا رمضان ديگر است.

ماه رمضان
ماه رمضان
ماه رمضان
ماه رمضان
ماه رمضان
ماه رمضان
نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
دیدگاه خود را به عنوان نظر اول ثبت کنید.
به مطلب «حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد» امتیاز دهید:
 
نقد و بررسی خود را راجع به این مطلب با دیگران به اشتراک بگذارید.
برای ثبت نظر، نیاز است ابتدا به مطلب امتیاز دهید

logo-samandehi